Przemieszczając się po Łodzi z pewnością zauważyliście trochę nietypowych pomników. Nie przedstawiają one królów, wielkich Polaków, artystów czy znanych ludzi. Gdy im się dobrze przyjrzeć okaże się, że są to misie, kotki, pieski… Zimą często mają pozakładane czapki i szaliki żeby nie marznąć… Okazuje się, że są to bohaterowie animowanych filmów, które powstały w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Czy znasz ich wszystkich? Czy potrafisz odnaleźć rozstawione po Łodzi ich figurki? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie mały konkurs.

Aby wziąć w nim udział musisz zrobić dwie rzeczy:

 •         rozwiązać krzyżówkę, która znajduje się poniżej
 •         odwiedzić przynajmniej jeden z pomników i zrobić zdjęcie z perspektywy jego bohatera (czyli pokazujące, co postać z pomnika widzi)

Jeśli uda Ci się wykonać oba zadania, z pomocą rodziców wyślij rozwiązanie krzyżówki i wykonane zdjęcie mailem na adres: tydzien@zhr.pl do dnia 30 listopada 2021 r. Koniecznie nadaj mailowi tytuł: „Rozwiązanie krzyżówki”. Wśród osób, które zrobią to prawidłowo wylosujemy 3 nagrody: gry planszowe i płyty z piosenkami patriotycznymi. O wygranej i sposobie odbioru nagrody poinformujemy zwycięzców w odpowiedzi na konkursową wiadomość.

A więc do dzieła i powodzenia!

 1. Imię misia – dziewczynki z bajki o Trzech Misiach (pomnik w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, ul. Piotrkowska 282).
 2. Właściwość ołówka używanego przez bohatera pomnika przy Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18).
 3.   Nazwa pływalni, przy której stoi pomnik pingwina Pik – Poka.
 4.   Przyjaciel Maurycego (pomnik przy ZOO, ul. Konstantynowska 8/10).
 5.   „Mówią o mnie Miś Uszatek, bo klapnięte …… mam” (pomnik – ul. Piotrkowska 87).
 6.   Gatunek ptaka, do którego należy Ćwirek (pomnik przy Palmiarni).
 7.   Imię czarnego kota z pomnika przy Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1).
 8.   W szkole (tej, w której powstawał Plastusiowy Pamiętnik, ale też w każdej innej) przeplatane są przerwami (pomnik w Parku Sienkiewicza).
 9.   Ludwik Jerzy ….. – autor przygód Ferdynanda Wspaniałego (pomnik przy Galerii Łódzkiej, al. Piłsudskiego 15/23).
 10. Colargol – miś podróżnik z pomnika stojącego na placu zabaw przy zbiegu ulic Sienkiewicza i Traugutta – trzyma ją w lewej łapce.

Jeśli chciałbyś odwiedzić wszystkie pomniki, to bardzo Cię do tego zachęcamy. Przy okazji takiej wycieczki możesz zdobyć specjalną odznakę. Wszystkie szczegóły jak to zrobić znajdziesz pod adresem: https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/lodz-bajkowa/

Opracowanie: Adam Drabik

Komentowanie zablokowane