Muzyka towarzyszyła zawsze najważniejszym wydarzeniom w dziejach Polski. Historia była inspiracją do tworzenia nowych utworów – bardziej lub mniej wzniosłych. Zagrzewających do walki, pokrzepiających serca, a czasami po prostu opowiadających o wydarzeniach dnia codziennego. Mamy znaną na całym świecie polską muzykę poważną (pamiętacie utwory Chopina?), ale mamy i cały szereg współczesnych zespołów, które przybliżają – szczególnie młodym ludziom – patriotyzm i historię. Macie swoich ulubionych twórców?

Bogaty zbiór patriotycznych piosenek znaleźć można na stronie Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki (zarówno śpiewniki, jak i nagrania).

Jest też jedna wyjątkowa pieśń, o której nie możemy tutaj nie wspomnieć, a którą wszyscy znacie – to oczywiście „Mazurek Dąbrowskiego”. Jego treść, muzykę, jak i opis historii powstania znajdziecie  w specjalnej broszurce wydanej przez MSWiA.


Muzyki nie brakuje również podczas Tygodnia Patriotycznego 🙂

W tym roku w Łodzi, na wzór lat ubiegłych, gromadzimy się na koncertach, ale też sami chętnie śpiewamy. Najbliższe dni też będą dla nas miały muzyczny akcent:

  • Muzyczne Drogi do Niepodległości (Teatr Wielki, 10.11.2018 godz. 15:00)
    Uwierzycie, że spotkamy się na nich już po raz ósmy? Za każdym razem dobieramy inną tematykę utworów, aby z biegiem lat poznawać ich coraz więcej. A później nucić w swoich domach, bo przecież uczestnicy dostają pamiątkowe śpiewniki! Wiele utworów odnaleźć można też na naszym kanale na You Tube.
    Ważna uwaga – na tym wydarzeniu wszyscy jesteśmy wykonawcami (choć pod przewodnictwem artystów) – i bardzo lubimy takie aktywne świętowanie!
  • Śpiewanki Łódzkie (Rynek Manufaktury, 11.11.2018 godz. 16:00)
    Wiemy, że łodzianie lubią śpiewać patriotycznie, bo udowadniali to już przez kilka poprzednich lat. Tutaj również rozdamy śpiewniki. Mamy nadzieję, że Rynek Manufaktury wypełni się podśpiewującym tumem 🙂

Komentowanie zablokowane