Uroczystości centralne, Parada Niepodległości, Piknik Patriotyczny to tylko niektóre z wielu wydarzeń w Łodzi, w których Okręg Łódzki uczestniczył 11 Listopada.

Mszą św. w Bazylice Archikatedralnej rozpoczęły się oficjalne uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Po niej władze, instytucje, szkoły, organizacje, złożyły pod Grobem Nieznanego Żołnierza wieńce.

Następnie wyruszyła Parada Niepodległości, która swój koniec miała w Manufakturze, na Pikniku Patriotycznym. Wtedy zgromadzonych na rynku przywitała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Marszałek Piłsudski. Piknik oficjalnie się rozpoczął. Obfitował on w rozmaite pokazy, rekonstrukcje i wystawy. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć czołg, broń z różnych okresów, pojazdy wojskowe oraz zjeść tradycyjną grochówkę.

Jednymi z głównych punktów programu były przygotowane przez łódzkich harcerzy Śpiewanki Łódzkie oraz Skry Niepodległości – ogromne ognisko rozpalone na rynku Manufaktury. Śpiewanki przyciągnęły tłumy ludzi, blisko 1000 śpiewników nie wystarczyło dla wszystkich. Starsi, młodsi – wszyscy bardzo chętnie śpiewali piosenki z przygotowanego godzinnego repertuaru. Można było usłyszeć pieśni radosne, czasem nieco mniej poważne, ale również takie, które zmuszają do zadumy.

Od razu po Śpiewankach komendanci chorągwi rozpalili ognisko. Rozpoczęło się one obrzędową pieśnią, następnie została zaprezentowana emocjonująca pantomima, która ukazywała czasy od zaborów, po Solidarność. Całość zakończył pokaz sztucznych ogni.

Z utęsknieniem czekamy kolejnego Pikniku oraz ogólnie Tygodnia Patriotycznego. Za rok przypada 10 lecie projektu, będzie więc moc wydarzeń i na pewno postaramy się wspiąć na wyżyny naszych możliwości, aby była to godna rocznica.

Relacjonował Grzegorz Bielawski (tekst za: zhr.pl)

Komentowanie zablokowane