1 listopada harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zaciągnęli jak co roku od lat warty honorowe przy pomnikach na cmentarzach oraz przez grobach harcerek i harcerzy ze szczepu którzy odeszli . Wszystko po to, aby uczcić pamięć poległych za Ojczyznę.

Tradycyjne kolejnym wydarzeniem Tygodnia Patriotycznego były zaduszkowe spotkanie rodzin marynarzy, których grobami są morza i głębiny świata, które odbyły się 2 listopada na brzegu świnoujskiej plaży. Modlitwę za dusze tych, którzy nie powrócili z morza postanowił poprowadzić w Świnoujściu arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. N.M.P. „Gwiazdy Morza” przy ul. Piastowskiej, gdzie służbę liturgiczną pełnili nasi harcerze.

Po nabożeństwie w świątyni parafialnej, ksiądz biskup czekał na uczestników morskich zaduszek przy promenadzie, przy wejściu na plażę obok dawnego centrum gastronomicznego „Gryf”. O 19.20 Z tego miejsca wszyscy wyruszyli za kolumną harcersko-marynarską na brzeg morski gdzie zapłoną olbrzymi krzyż ze zniczy, w apelu pamięci przywołane zostaną ofiary wypadków i katastrof morskich i nazwy statków, które nie znalazły szczęśliwej drogi powrotnej do macierzystego portu.
Dla nas harcerzy najważniejszy był statek Chaounia na którym był i poległ twórca Harcerstwa polskiego Andrzej Małkowski.

Uroczystości 11 listopada zakończą „Tydzień Patriotyczny” w Świnoujściu, który został zainicjowany i jest koordynowany na terenie gminy przez III Szczep Harcerski „Słowianie” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Za:

Komentowanie zablokowane