Relacje z wydarzeń: Spacer po Starym Cmentarzu

Tagi:

Categories: Relacje,Łódź

Corocznym zwyczajem, w niedzielę po Narodowym Święcie Niepodległości w ramach Tygodnia Patriotycznego odwiedzamy groby na Starym Cmentarzu w Łodzi. Tak było i tym razem – 18 listopada 2018 r., pomimo zapowiadającej się mroźnej pogody, grupa około 30 łodzian chętnie przyszła na spotkanie i wytrwała na dwugodzinnym spacerze.

Poza zapaleniem biało-czerwonych zniczy i momentem refleksji, celem naszej wyprawy było jak zawsze zapoznanie się z sylwetkami łódzkich bohaterów. Ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 roku, skupiliśmy się właśnie na osobach związanych z tym okresem. Niektóre z nich były już znane uczestnikom z poprzednich spacerów, innych dopiero poznawaliśmy. Utrwaleniem opowieści ciekawie przekazywanych przez pana Dariusza Nowińskiego z Towarzystwa Strzelec, był – również przez niego przygotowany – kilkustronicowy przewodnik z przedrukowanymi najważniejszymi informacjami, który każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę.

„Wydarzenia, które miały miejsce w Łodzi przed stu laty nie należą do najbardziej znanych w dziejach naszego miasta. Setna rocznica rozbrojenia garnizonu niemieckiego stanowi okazję do przypomnienia tych dramatycznych wydarzeń i przybliżenia sylwetek osób, które brały w nich udział. Pragniemy Państwu ukazać zarówno osoby o decydującym wpływie na to, co się działo wieczorem i w nocy 11 listopada 1918 r., jak i zupełnie nieznane postaci, o których pamięć przetrwała tylko w przekazach rodzinnych. Jedni i drudzy zasługują na to, by w czasie wizyty na Starym Cmentarzu zapalić im znicz na grobie.” (ze wstępu do wspomnianego przewodnika)

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia