“Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.”


W tych dniach odwiedzamy rodzinne groby, mogiły krewnych, znajomych, przyjaciół. Zmarłych w starości, w młodości, w chorobie i nagle. Wspominamy rodzinne radości, sprzeczki, anegdoty i zwyczaje. W niejednym domu odświeżone zostanie pokaźne drzewo genealogiczne. A może powstanie i tęsknota za wypełnieniem w nim luk i dalszych gałęzi. Czasem okaże się, że historia pradziadka jest historią bohatera, a czasem niekoniecznie… Czasem czyjaś codzienność i “zwyczajne” życie wiele lat temu, mogły mieć jeszcze większy wpływ na przyszłe pokolenia.

Zachęcamy do zgłębiania swoich małych historii rodzinnych, lokalnych, narodowych. Zostawiając na chwilę problematykę doboru kolorystyki zniczy i kwiatów, zatrzymajmy się tak po prostu. Na cmentarzu, a może przy bezimiennym już grobie pod drewnianym krzyżem, a może jedynie myślami przy tych, którzy nawet nie wiadomo, gdzie spoczywają…

Przypominamy o naszym tradycyjnym spacerze po Starym Cmentarzu w Łodzi – w tym roku spotkamy się 18 listopada o godz 10:00.

Jeśli chcecie wybrać się na tę nekropolię indywidualnie, to koniecznie odwiedźcie groby tych, którym zawdzięczamy niepodległość!

AktualnościInne

Stary Cmentarz

Komentowanie zablokowane