Łódź pożegna mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”

Tagi: ,

Categories: Aktualności,Łódź

21 i 22 kwietnia, pożegnamy w Łodzi mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, dowódcę V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, żołnierza wyklętego, zamordowanego przez bezpiekę 8 lutego 1951 r. strzałem w tył głowy, w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Szczątki mjr. Łupaszki odnaleziono dopiero wiosną 2013 r. na powązkowskiej Łączce. Uroczystości, cztery dni przed pogrzebem na warszawskich Powązkach, odbędą się w łódzkiej archikatedrze. Uroczystości będą miały oprawę wojskową.

Program znajduje się na stronie archidiecezji łódzkiej.

Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości.

(z ulotki „Łupaszki”, marzec 1946 r.)

Zygmunt Szendzielarz  (1910-1951), „Łupaszka”, major, oficer WP, dowódca V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz oddziałów partyzanckich Wileńskiego Okręgu AK, następnie Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu AK, kawaler Krzyża Virtuti Militari V klasy.

Pochodził z rodziny inteligenckiej. Do 1934 ukończył szkołę podchorążych kawalerii w Grudziądzu, po czym przydzielony został do 4. pułku ułanów zaniemeńskich w Wilnie, awansując po dwóch latach na stanowisko dowódcy II szwadronu. Jako porucznik, brał udział w kampanii wrześniowej, walcząc w strukturach 4 pułku wchodzącego w skład Wileńskiej Brygady Kawalerii. Za zasługi w polskiej wojnie obronnej odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Po nieudanych próbach przedostania się na Zachód, pod fałszywym nazwiskiem powrócił do rodzinnego Wilna. Od 1940 współtworzył konspiracyjne struktury tj. grupę kpt. Giedroycia. Po rozbiciu, w 1943 roku, oddziału partyzanckiego ppor. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica” przez sowiecką brygadę Fiodora Markowa, Szendzielarz odtworzył jednostkę występującą już pod nazwą V Brygady Wileńskiej AK lub Brygady Śmierci. Oddział przeprowadził wiele spektakularnych akcji przeciwko siłom okupanta niemieckiego, litewskiego oraz sowieckiego.

Od wiosny 1947 roku mjr Zygmunt Szendzielarz ukrywał się, utrzymując stałą łączność z Komendą Okręgu Wileńskiego AK i walczącą na Podlasiu VI Wileńską Brygadą AK. 30 czerwca 1948 aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Po długotrwałym śledztwie, 30 listopada 1950 skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Stracony 8 lutego 1951 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Szczątki Zygmunta Szendzielarza odnaleziono wiosną 2013 r. w pobliżu kwatery Ł Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

(za: Polskie Radio)

 

 
Warto przeczytać: