[Łódź] Patriotyzm, jak z nut!

Tagi:

Categories: Aktualności,Łódź

Zdjęcie użytkownika Tydzień Patriotyczny.

Muzyka towarzyszyła zawsze najważniejszym wydarzeniom w dziejach Polski. Historia była inspiracją do tworzenia nowych utworów – bardziej lub mniej wzniosłych. Zagrzewających do walki, pokrzepiających serca, a czasami po prostu opowiadających o wydarzeniach dnia codziennego. Mamy znaną na całym świecie polską muzykę poważną (pamiętacie utwory Chopina?), ale mamy i cały szereg współczesnych zespołów, które przybliżają – szczególnie młodym ludziom – patriotyzm i historię. Macie swoich ulubionych twórców?

Bogaty zbiór patriotycznych piosenek znaleźć można na stronie Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki (zarówno śpiewniki, jak i nagrania).

Jest też jedna wyjątkowa pieśń, o której nie możemy tutaj nie wspomnieć, a którą wszyscy znacie – to oczywiście „Mazurek Dąbrowskiego”. Jego treść, muzykę, jak i opis historii powstania znajdziecie  w specjalnej broszurce wydanej przez MSWiA.


Muzyki nie brakuje również podczas Tygodnia Patriotycznego 🙂

W tym roku w Łodzi, na wzór lat ubiegłych, gromadzimy się na koncertach, ale też sami chętnie śpiewamy. Przedstawiamy nasze typowo muzyczne wydarzenia 2017:

 • Koncert Trio Łódzko-Chojnowskiego
  Posłuchamy utworów autorstwa Jacka Kaczmarskiego. A przy okazji będziemy świadkami nagrywania płyty zespołu Trio Łódzko-Chojnowskie. Wstęp na wydarzenie tylko z wejściówkami.
 • Muzyczne Drogi do Niepodległości
  Uwierzycie, że spotkamy się na nich już po raz siódmy? Za każdym razem dobieramy inną tematykę utworów (w tym roku o Marszałku Piłsudskim), aby z biegiem lat poznawać ich coraz więcej. A później nucić w swoich domach, bo przecież uczestnicy dostają pamiątkowe śpiewniki! Jeśli zapomną melodii też się nic nie stanie – przecież mamy nasz kanał na You Tube i wszystkie nagrania! Zerknijcie na relacje z poprzednich lat.
  Ważna uwaga – na tym wydarzeniu wszyscy jesteśmy wykonawcami (choć pod przewodnictwem artystów) – i bardzo lubimy takie aktywne świętowanie!
  Zdjęcie użytkownika Tydzień Patriotyczny.
 • Śpiewanki Łódzkie
  Wiemy, że łodzianie lubią śpiewać patriotycznie, bo udowadniali to już przez kilka poprzednich lat. Tutaj również rozdamy śpiewniki. Mamy nadzieję, że Rynek Manufaktury wypełni się podśpiewującym tumem 🙂
  Chcecie przypomnieć sobie poprzednie edycje? Zajrzyjcie na stronę tego wydarzenia!
 • Koncert „Listopadowa Duma”
  Będzie to okazja to zapoznania się z dziedzictwem kultury regionu, ponieważ repertuar zbudowany zostanie z utworów autorstwa osób związanych z regionem łódzkim oraz z utworów tematycznie nawiązujących do postaci lub wydarzeń historycznych, związanych z regionem łódzkim. Brzmi ciekawie, prawda? Więcej dowiecie się na naszej stronie.