Relacja z dzisiejszego spaceru, w roli głównej nasi partnerzy Towarzystwo „Strzelec” i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi .

Dziś odbył się spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi, zorganizowany przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi oraz Towarzystwo „Strzelec”

Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Łodzianki w służbie ojczyzny”.

Dziękujemy wszystkim za przybycie!  Mamy nadzieję, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie.

Wśród bohaterek naszego spotkania były uczestniczki Powstania Styczniowego, działaczki niepodległościowe z okresu I wojny światowej, uczestniczki wojny polsko-bolszewickiej, członkinie Armii Krajowej, sanitariuszki i łączniczki z Powstania Warszawskiego. Wiele z nich było równolegle harcerkami, nauczycielkami i aktywistkami Polskiego Czerwonego Krzyża.
Barwne i niebanalne biografie bohaterek doskonale wpisywały na wielu płaszczyznach się w hasło przewodnie naszego spotkania, podczas którego zaprezentowaliśmy losy wielu łodzianek, o których próżno szukać informacji w opracowaniach historycznych.
Przed nami kolejne wyzwania. Wciąż poszukujemy nowych miejsc spoczynku weteranek i weteranów walk o wolność i niepodległość Polski​


Link do wydarzenia

Komentowanie zablokowane