Patriotyzm, jak z nut!

Categories: Inne,Łódź

_MG_1118

Muzyka towarzyszyła zawsze najważniejszym wydarzeniom w dziejach Polski. Historia była inspiracją do tworzenia nowych utworów – bardziej lub mniej wzniosłych. Zagrzewających do walki, pokrzepiających serca, a czasami po prostu opowiadających o wydarzeniach dnia codziennego. Mamy znaną na całym świecie polską muzykę poważną (pamiętacie utwory Chopina?), ale mamy i cały szereg współczesnych zespołów, które przybliżają – szczególnie młodym ludziom – patriotyzm i historię. Macie swoich ulubionych twórców?

Bogaty zbiór patriotycznych piosenek znaleźć można na stronie Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki (zarówno śpiewniki, jak i nagrania).

Jest też jedna wyjątkowa pieśń, o której nie możemy tutaj nie wspomnieć, a którą wszyscy znacie – to oczywiście „Mazurek Dąbrowskiego”. Jego treść, muzykę, jak i opis historii powstania znajdziecie na stronie www.mazurekdabrowskiego.pl


Muzyki nie brakuje również podczas Tygodnia Patriotycznego 🙂

W tym roku w Łodzi, na wzór lat ubiegłych, gromadzimy się na koncertach (z różnych gatunków muzycznych), ale też sami chętnie śpiewamy. Przedstawiamy nasze typowo muzyczne wydarzenia 2014.

4 listopada oraz 6 listopada brzmiały nam ludowe melodie z łódzkiego regionu. Okazuje się, że wcale taniec naszych babć i dziadków do takich najprostszych nie należy. Ale właśnie dlatego podjęliśmy się warsztatów. Raz dwa trzy, raz dwa trzy, obrót…


7 listopada to koncert Fortecy i Tadka.
Zespół Forteca w zeszłym roku mocniejszymi uderzeniami poruszał nas do oddania czci bohaterom. Uczestnicy koncertu również chętnie i głośno śpiewali – bo przecież i nam w duszy gra to, czego utwory dotyczyły. W tym roku Forteca również nam zagra! Kto dziś upomni się o pamięć?


Chcemy też podjąć sztafetę pokoleń razem z Tadkiem.


10 listopada spotkamy się na IV Drogach do Niepodległości. To okazja do sięgnięcia pamięciom do piosenek, które czasami są lekko zapomniane, a przecież nasi przodkowie nimi właśnie podtrzymywali patriotyczne nastroje. Niejednego utworu można się nauczyć, a dzięki rozdawanym śpiewnikom – również w domu poćwiczyć. Uwaga: niektóre piosenki bardzo wpadają w ucho 😉 Tak było w 2013 roku:

A tak w 2012:


10 listopada wieczorem czeka nas kolejny koncert – tym razem w Teatrze Muzycznym.


11 listopada znów pośpiewamy razem – na Rynku Manufaktury. Mamy nadzieję, że w tym roku łodzianie równie entuzjastycznie wezmą udział w tym wydarzeniu. W tym roku najmłodsze pokolenie będzie miało swój udział i zagra nam na flażoletach. Zapraszamy!

Tak było w 2014 roku:

A tak w 2013 roku:

Dodaj komentarz