Spacer po Starym Cmentarzu 2019

  • 10:00
  • Stary Cmentarz w Łodzi Ogrodowa 39/43 Łódź

Zapowiedź

Spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi to jedno z corocznie organizowanych wydarzeń Tygodnia Patriotycznego. W każdej edycji staramy się poznać kolejne sylwetki Bohaterów i miejsca ich spoczynku.

– Chcemy podczas tego symbolicznego spaceru przypomnieć łodzianom sylwetki zasłużonych dla ojczyzny postaci i pokazać, gdzie znajdują się ich mogiły – być może dzięki temu więcej osób zainteresuje się ich biografiami i będzie odwiedzać ich groby? Nie chcemy, aby ich poświęcenie i ofiara zostały zapomniane – mówi Dariusz Nowiński z Towarzystwa „Strzelec” i Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego.

Zbiórka przy wejściu na katolicką część cmentarza o godz. 10:00,  10 listopada 2019 roku.


Relacja

Corocznym zwyczajem, w niedzielę po Narodowym Święcie Niepodległości w ramach Tygodnia Patriotycznego odwiedzamy groby na Starym Cmentarzu w Łodzi. Tak było i tym razem – 18 listopada 2018 r., pomimo zapowiadającej się mroźnej pogody, grupa około 30 łodzian chętnie przyszła na spotkanie i wytrwała na dwugodzinnym spacerze.

Poza zapaleniem biało-czerwonych zniczy i momentem refleksji, celem naszej wyprawy było jak zawsze zapoznanie się z sylwetkami łódzkich bohaterów. Ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 roku, skupiliśmy się właśnie na osobach związanych z tym okresem. Niektóre z nich były już znane uczestnikom z poprzednich spacerów, innych dopiero poznawaliśmy. Utrwaleniem opowieści ciekawie przekazywanych przez pana Dariusza Nowińskiego z Towarzystwa Strzelec, był – również przez niego przygotowany – kilkustronicowy przewodnik z przedrukowanymi najważniejszymi informacjami, który każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę.

„Wydarzenia, które miały miejsce w Łodzi przed stu laty nie należą do najbardziej znanych w dziejach naszego miasta. Setna rocznica rozbrojenia garnizonu niemieckiego stanowi okazję do przypomnienia tych dramatycznych wydarzeń i przybliżenia sylwetek osób, które brały w nich udział. Pragniemy Państwu ukazać zarówno osoby o decydującym wpływie na to, co się działo wieczorem i w nocy 11 listopada 1918 r., jak i zupełnie nieznane postaci, o których pamięć przetrwała tylko w przekazach rodzinnych. Jedni i drudzy zasługują na to, by w czasie wizyty na Starym Cmentarzu zapalić im znicz na grobie.” (ze wstępu do wspomnianego przewodnika)

 

Relacje z poprzednich edycji

Zdjecia 2017

 

Zdjecia 2016

 

Skrot filmowy

  • 2015 (odwiedziliśmy mogiły harcerskie)
  • 2014 (odwiedzimy mogiły osób związanych z Legionami oraz uczestników Powstania Warszawskiego. Mieliśmy zaszczyt wysłuchać wspomnień i informacji zgromadzonych przez Rodziny pochowanych Bohaterów)
  • 2013 (odwiedziliśmy groby m.in. powstańców styczniowych)

 


Stary Cmentarz w Łodzi na YouTube

Na naszym kanale YouTube znajduje się lista odtwarzania, w której gromadziliśmy filmiki przybliżające niektóre groby, które odwiedziliśmy podczas poprzednich edycji Tygodnia Patriotycznego: