Rekonstrukcja „Rozbrajanie niemieckich żołnierzy i policjantów w Łodzi 1918”

  • 15:00
  • Łódź, Park Staromiejski

Wszyscy uczestnicy gry miejskiej „Dziś – Jutro – Pojutrze” na jej zakończenie będą mogli obejrzeć inscenizację historyczną pt. „Rozbrajanie niemieckich żołnierzy i policjantów w Łodzi 1918”.  Do udziału w tym wydarzeniu zapraszamy też wszystkich innych łodzian!

Jesteśmy przekonani, że ta bardzo atrakcyjna i efektowna forma przekazu zbliży widzów do konkretnych wydarzeń i postaci. Niemal dosłownie „dotkniemy” historii. Rekonstrukcja będzie nawiązywać do faktycznych epizodów Łodzi z listopada 1918 roku.

Sponsor:
Fundacja Życie

Organizatorzy:
Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 10. batalionu saperów,
Szkolne Koło Rekonstrukcji Historycznych przy szkołach OO. Bernardynów

Miejsce: Park Staromiejski, okolice pomnika Aleksandra Kamińskiego

Czas: 5 listopada 2017 godz. 15:00

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum im bł A Pankiewicza OO Bernardynów.

Relacja:

„Cofamy się zatem najpierw do roku 1918. Polska po latach zaborów i pierwszej wojnie światowej odzyskuje wreszcie niepodległość. Następuje odbudowa zniszczonego kraju, rodzi się nowe pokolenie. To właśnie ci młodzi ludzie staną się dzisiaj tematem przewodnim naszej prezentacji. Chłopcy nieznający życia w niewoli, ale uświadomieni przez rodziców czym jest utrata wolności. Stają oni przed groźbą ponownej utraty niepodległości, gdy w 1939 roku następuje agresja Niemiec, ZSRR, a także Słowacji na nasz Kraj. Wybucha druga wojna światowa, jeszcze straszniejsza, brutalniejsza, wojna bez jakichkolwiek zahamowań. I ci właśnie młodzi ludzie, wychowani już w wolnej Polsce, to oni teraz będą jej bronić, walcząc najpierw w kampanii wrześniowej, a potem w szeregach Armii Krajowej oraz Szarych Szeregach, budując struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Tu zaczyna się właściwa historia, o której chcemy państwu dzisiaj opowiedzieć. Mamy jesień, rok 1942, trwa Okupacja w Litzmannstadt, nastroje społeczne pozostają bardzo napięte, liczne łapanki, wywózki, obwieszczenia o kolejnych i wciąż nowych karach śmierci… Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie atmosferę tamtych burzliwych dni. I w tej właśnie rzeczywistości pojawiają się zrywy niepodległościowe, doskonale zorganizowane akcje sabotażowe, a także zbrojne wystąpienia przeciw okupantowi, także w Łodzi należącej wówczas do kraju warty. Mamy nadzieję, że przygotowana inscenizacja pozwoli Państwu przenieść się myślami do tamtych czasów i choć trochę odczuć na sobie atmosferę okupacyjną w Litzmannstadt.”