Postaw krok w Niepodległość!
Jednak zburzenie starego porządku nie wystarczy, należy jeszcze zbudować coś nowego. W gorączce walki nie możemy zapomnieć że trzeba normalnie żyć i myśleć o przyszłości. Wyzwań jest bez liku i przyszło nam postawić krok w nieznane. Jest to chwila rewolucyjna i nie możemy jej zmarnować. Gdy już uda się odzyskać nasze polskie państwo przyjdzie nam zmierzyć się z różnymi zadaniami – zwłaszcza tu w Łodzi. Niemal pół miliona ludzi żyje bez kanalizacji. Połowa z nas nie umie czytać ni pisać, a dzieci nie chodzą do szkół po nauki. Przepastny wschodni rynek zniknął i fabryki stoją. Sięgnęliśmy dna zapaści od którego musimy się czem prędzej odbić, by nie pomrzeć z głodu i chorób. Zadań i trudów jest bez liku, nie ma czasu na ociąganie się. Nie będzie łatwo, ale musimy zbudować dla nas inną przyszłość, sprawiedliwszą i lepszą. To od nas zależy jakie będzie to społeczeństwo, które będziemy tworzyć! By krok w niepodległość nie był krokiem w przepaść, a początkiem jasnej ścieżki ku przyszłości….
Gra Miejska „Krok w Niepodległość” odbyła się 10.11.2008r. dzięki współpracy Okręgu Łódzkiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z Łódzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich „Topografie” i Narodowym Centrum Kultury.
W grze wzięło udział około 250 uczestników, skupionych w 46 kilkuosobowych patrolach.
Patrole na starcie otrzymały od legionistów chlebaki z niezbędnymi przedmiotami. Między innymi były tam książeczki wojskowe, w których odnotowywano zdobyte punkty.
Zadania zostały rozmieszczone w różnych punktach Łodzi. Aby je odnaleźć, uczestnicy musieli skorzystać z planu miasta z początków wieku XX.
Uczestnicy, poruszający się ścieżką „Patriotyzm Jutra”, dowiadywali się, w jaki sposób można być patriotą w życiu codziennym.
Uczestnicy, poruszający się ścieżką „Patriotyzm Jutra”, dowiadywali się, w jaki sposób można być patriotą w życiu codziennym.
Zadania pogrupowane były w trzy ścieżki tematyczne – Legiony, Aleksy Rżewski, Patriotyzm Jutra. Patrole dostawały od legionistów Piłsudskiego chlebaki. W każdym oprócz historycznych odezw i dokumentów były plany Łodzi (dla utrudnienia – z początków XX w.), aparaty fotograficzne i książeczki wojskowe. W mieście wyznaczono 17 miejsc, w których patrole miały wykonać zadania. Można było wybrać jedną z trzech ścieżek tematycznych. Pierwsza była legionowa. Drugą poświęcono Aleksemu Rżewskiemu, pierwszemu prezydentowi Łodzi po odzyskaniu niepodległości. Tematem trzeciej był patriotyzm jutra. Zaliczenie zadania w punktach odnotowywano w książeczkach wojskowych. Inne patrole szukały pieczęci Aleksego Rżewskiego w „dętce”, chowały konspiracyjne grypsy we wskazanych miejscach.
Jednym z zadań uczestników gry było opatrzenie rannych legionistów.
Gracze mieli okazję sprawdzić swoją celność i refleks, strzelając z broni.
Uczestnikom gry dopisała nie tylko pogoda, ale także dobry humor.
„Krok w Niepodległość” na youtube:
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.