Czytanki Patriotyczne 2018: „Literackie drogi do wolności”

• Łódź, sala widowiskowa Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich - ul. Tuwima 34

Relacja

Zapowiedź

Mówi się, że pióro silniejsze jest niż miecz. Walka zbrojna nie była jedynym sposobem na odzyskanie przez Polaków niepodległości.

W czasie wszechobecnej cenzury, wiadomo było, że pewne treści są zakazane. Dlatego też, nasi pisarze sprytnie przemycali marzenia o wolności na kartach powieści i poematów, jak chociażby zrobił Henryk Sienkiewicz w dziełach takich jak „Quo vadis” czy „Krzyżacy”.

Część poetów tworzących na emigracji otwarcie pisała o tęsknocie za wolną ojczyzną, a był wśród nich Cyprian Kamil Norwid, którego wiersz „Moja piosnka” budzi wzruszenie w kolejnych pokoleniach Polaków, dla których słowa: kraj, dom, ojczyzna nierozłącznie idą w parze ze słowem „wolność”.

Antologia Niepodległości została przygotowana pod Patronatem Pary Prezydenckiej w jubileuszowym, 2018 roku. Na liście, która jest dostępna na stronie prezydent.pl, znajdują się 44 dzieła. Celem, dla którego powstała Antologia, jest inspiracja do podejmowania debaty o sprawach Ojczyzny.

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej ma zaszczyt zaprosić na „Literackie drogi do wolności”, na którym, w ramach Tygodnia Patriotycznego zostanie przeczytanych pięć dzieł z Antologii Niepodległości. Po czytaniu zostanie wygłoszona krótka prelekcja o znaczeniu literatury w dążeniu Polaków do wolności.

Pamiętając o dziełach przodków i doceniając je oraz ich twórców, oddajemy im hołd, jednocześnie pielęgnujemy istotną część niepodległości, czyli dziedzictwo kulturowe.

1. Cyprian Godebski – Wiersz do Legiów Polskich [pobierz tekst]
2. Adam Mickiewicz – Księgi Pielgrzymstwa Polskiego [pobierz tekst]
3. Adam Asnyk – Póki w narodzie myśl swobody żyje [pobierz tekst]
4. Józef Piłsudski – O wartości żołnierza Legionów [pobierz tekst]
5. Leopold Staff – Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą [pobierz tekst]

Wydarzenie potrwa około dwóch godzin.