Relacje z wydarzeń: Literackie Drogi do Wolności

Tagi:

Categories: Relacje,Łódź

W tym roku jednym z nowych wydarzeń były „Literackie Drogi do Wolności” – 17 listopada mogliśmy wysłuchać fragmentów dzieł literatury, wchodzących w skład antologii polskiej. Zatrzymaliśmy się wsłuchani w aktorsko odczytywane przez panią Urszulę Paczyńską oraz pana Tomasza Bieszczada słowa, które były inspiracją do wytrwania w dążeniach niepodległościowych dla niejednego z naszych przodków.

Po literackiej uczcie dla duszy miała miejsce druga część wydarzenia, równie ciekawa: pan Stanisław Świerkowski wygłosił wykład o historii powstawania Legionów. Mogliśmy wysłuchać opowieści o perypetiach polskich żołnierzy, niełatwych początkach tworzenia sił zbrojnych, zastosowanych fortelach, a także o mundurach i… produkowanym właśnie filmie o Marszałku Piłsudskim. Uzupełnieniem wykładu były rekwizyty umundurowania, które pan Stanisław prezentował z taką pasją, że w każdym wzbudzały historyczne zaciekawienie.

Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej. Sali użyczyło Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich.

Album zdjęć z wydarzenia