logo_brusSchron na Brusie? Jaki schron, tutaj? Gdzie? Tak jeszcze do niedawna reagowali mieszkańcy Retkini, jednego z największych osiedli w Łodzi, na wieść o tym, że w ich okolicy, przy ul. Konstantynowskiej 98, na skraju niewielkiego lasku – ulubionego miejsca spacerów, znajduje się polski schron przeciwlotniczy z 1937r. I nic dziwnego. Zniszczone ogrodzenie, przewrócony komin wentylacyjny, butelki po alkoholu, wokół gęsta roślinność. A wewnątrz? Okopcone ściany po pożarze, pełno śmieci oraz nieliczne resztki wyposażenia. Tak kilka lat temu wyglądał obiekt. O jego obecności wiedzieli nieliczni – czasem przychodziły tu jakieś dzieci, wagarowicze z pobliskich szkół, a także ludzie z marginesu, którzy swoją obecnością zakłócali porządek w okolicy. W rezultacie miasto rozważało zasypanie wejścia. Wszystko zmieniło się za sprawą garstki zapaleńców, którzy nie bacząc na przeciwności losu postanowili przywrócić obiektowi dawną świetność. Zaczęli od zabezpieczenia wejścia, uporządkowali teren wokół, odtworzyli ogrodzenie, przystąpili do oczyszczania i odnawiania pomieszczeń. Momentami nie było jednak łatwo i byli bliscy rezygnacji. Niektórym osobom z zewnątrz najwidoczniej nie spodobał się brak możliwości wejścia na posesję, czemu dali wyraz rozbijając płyty ogrodzenia, pojawiły się jakieś „malunki” na murach. Innym razem ukradziono… skrzydło bramy.  Jednak nie poddali się, po kilku latach mozolnej pracy dopięli swego  – schron został odnowiony, a wewnątrz urządzili wystawę militariów. Obejrzeć na niej można eksponaty zarówno z pierwszej, jak i drugiej wojny światowej – bagnety, kolekcję hełmów, dokumenty itp. Eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji członków grupy, część przedmiotów to także dary od zaprzyjaźnionych kolekcjonerów oraz zwiedzających, którzy zadeklarowali wsparcie.  Ci zapaleńcy zarazili swoją pasją wiele osób, grupa się powiększyła i założyliśmy stowarzyszenie – Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów – Kompanja Brus.

Więcej na www.schronbrus.org!!

(źródło: www.schronbrus.org)