Małe Ojczyzny

Tagi:

Categories: Aktualności,Inne

Mała ojczyzna to jest sprawa wielka, bo w końcu ta „duża” składa się z małych. Niektórzy definiują ją, jako coś, co nosimy w swoich sercach. Nie jest to abstrakt symboliczny, lecz konkret: te same zachowania, wspólny kościół, droga, coś, co obserwuję Ja i Ty. Mała ojczyzna to wspólne przeżywanie, ale i wspólne tworzenie otoczenia, krajobrazu, architektury, porządku i mądrości pokoleń.

(prof. Michał Bogusławski)

W tym szczególnym czasie „Tygodnia Patriotycznego” warto znaleźć czas na pielęgnowanie patriotyzmu w naszych małych ojczyznach.
Dla każdego małą ojczyzna może być coś innego – rodzina, grupa najbliższych przyjaciół, szkolna klasa lub drużyna harcerska. Ważne byśmy czuli się tam kochani i akceptowani, wtedy wszystkie życiowe problemy staną się błahostkami, a przeciwności losu – wyzwaniami.

Święto Niepodległości mimo, swego państwowego charakteru powinno być również okazją do spotykania się w naszych środowiskach i radosnego obchodzenia rocznicy odzyskania wolności.

Mała ojczyzna oznacza również miejsce, na którym żyjemy – nasz dom, nasze miasto, nasz region. Warto lepiej poznać miejsce, które się zamieszkuje, aby stało się nam szczególnie bliskie i żebyśmy mogli się z nim utożsamiać.
Z roku na rok mamy coraz więcej możliwości do aktywnego spędzania czasu podczas trwania tych świąt. Nie ograniczajmy się, więc tylko do oglądania transmisji z wydarzeń centralnych w Warszawie, ale sprawdźmy, co dzieje się w tym czasie w naszym mieście i spędźmy ten czas z naszymi rodakami. Nie zapominajmy też o naszych bohaterskich przodkach, dzięki którym możemy obchodzić dziś to święto.

Jak świętować? Mamy kilka propozycji, choć lista oczywiście nie jest zamknięta:

• Akcja „Mamy Niepodległą!”
    Akcja polega na bezpłatnym wysyłaniu przez obywateli Rzeczypospolitej okolicznościowych życzeń do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego w dniu 11 listopada.
    (Łódź: 8 listopada – skrzyżowanie Alei Schillera z ulicą Piotrkowską, w godzinach od 12:00 do 16:00 – stanowisko Mamy Niepodległą! oraz Poczty Polskiej)
  • Noszenie kotylionu
     kokarda